Sign Up

Sign In

İnsanların sorularını cevaplamak, onlarla özel olarak mesajlamak ve sitemizin tüm diğer özelliklerini kullanmak için giriş yapın.

Forgot Password

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

You must login to ask a question.

You must login to add post.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Please briefly explain why you feel this answer should be reported.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Tezos (XTZ) Coin nedir? Nasıl alınır?

Tezos (XTZ) Yıldız destekçileri ve kuvvetli bir ekiple birlikte gişe rekorları kıran bir ICO olarak başlayan bu oluşum, vakitle düzmece davalara ve yoğun bir içgüdüye dönüştü. Buna karşın ekip, gemiyi doğru bir şekilde yönetmeyi başardı ve tekrardan oluşturmuştur girişti. Bunları yapıldıktan kısa bir vakit sonra da tahsis edilmiş tokenler devresine ve beta versiyonuna geçti.

 

İlerleme ve ilerlemeye bakılırsa tünelin sonucunda ışık var gibi görünüyor. Bununla birlikte, yatırımcılar amacıyla hala birtakım gevşek uçlar var. Tokenler pazara sürülmesi, 20 Haziran- 4 Temmuz 2018 tarihleri arasında satış fiyatlarının 4.44 dolardan 2.05 dolara kadar düşmesine neden oldu.

 

Aşağıda, geçen senenin birtakım aktivitelerini özetleyeceğim ve sonrasında Tezos’un yatırım gerçekleştirme isteyebilecek şahıslar amacıyla neler bulunduğunu bildirime çalışacağım Şimdi, beta net’in piyasaya giriş yapması ve yatırımcıların bu sayede tokenlerini talep edebileceği hesaba katıldığında bu tarih aralığı uygun vakit olabilir.

 

Lansman (pazara çıkış)dan bu yana fiyat düşüşü göz önüne alındığında bile Tezos ile ilgili fikirlerin  halâ olumlu bulunduğu gerçeğini değiştiremedi.

 

Tezos (XTZ) nedirve Hangi çözümü Sunuyor?

Tezos (XTZ) nedir? sorusunun belki de en kolay yanıtı: Program geliştiriciler doğrulusunda en baştan inşa edilen eşi benzeri olmayan bir blokchain’dir. Mevcut bir projenin üzerine ekstra bir katman ekleyerek oluşturulan ya da diğer bir bina yaparak tasarlanan diğer bir blokchain mantığına dayanmıyor.

 

Tezos, sahip olunan piyasada önder olan Bitcoin ve Ethereum’dan daha iyi çalışan bir blockchain teknolojisini inşa etmek istiyor. Zaten çok daha az yoğunlukta bir blockchain geliştirdi. Bu uygulama madencilerin (ya da Tezos’un dediği gibi fırıncıların) daha az güç sarf etmesine imkân sağlamasına karşın, itimat edilir bir hissel mekanizmanın meydana gelmesine hala gereksinim duyuyor.

 

 

Tezos‘taki PoS konsensüsü ile kullanıcılar blokchain’deki konsensüsü korumaya yardımcı oldukları amacıyla ödüllendirilecekler. Hem de sistem, paydaşlarına protokolü etkin bir şekilde yönetebildiği ve gelecekteki yenilikleri uygulayabileceği resmi bir proses de sunacak. Yönetime bu tür bir imkân ve bakış açısı gerçekleştiren diğer bir blockchain projesi piyasada şimdilik sahip olunan değil.

 

Tezos Nasıl Çalışır?

Tezos, pek çok açıdan diğer bloklarla aynı şekilde çalışır, fakat mühim bir farkla. Yenilikçi fark, blockchain’de eklemelerin ve değişikliklerin nasıl yapıldığıdır. Bu şekilde çalışır:

Sistem geliştiricileri onaylanan yükseltmeleri amacıyla token aldıklarından dolayı, Tezos ağındaki çalışmaları amacıyla oluşturulan giderleri derhal tazmin edebiliyorlar. Kurumsal bir sponsora, işverene ya da diğer bir geleneksel finansal mübaşte gereksinim duymuyorlar. Onları neyin ilgilendirdiği hususu üstünde çalışmakta özgürler.

 

Resmi matematiksel ispatlar, blockchain’in kilit özelliklerinin rastgele bir yükseltme sırasında sürdürüldüğünü doğrulamak amacıyla kullanılır. Bu, Tezos’un meşrutiyetini hala sürdürürken, teknolojik olarak da süratle gelişmesini sağlıyor.

 

Tezos (XTZ) ilaveten yeni özelliklerin gelişimini süratlendiren, hataların belirleme edilmesine ve daha süratli bir şekilde ortadan kaldırılmasına imkân tanıyan zincir üstündeki ödül düzeneğinin meydana gelmesine izin vermesiyle de ilgi çekiyor. Bu ödül rastgele bir paydaş doğrulusunda oluşturulabiliyor.

 

Tezos’un Arkasında Kim/Kimler Var?

Tezos’un başlıca kurucuları Arthur ve Kathleen Breitman‘dır. Hem de ağın ve blokchain tenolojisi kurulmasına katkıda belirleme edilen Vincent Bernadoff, Bozman Çağdaş, Benjamin Canou ve diğer geliştiricilerden meydana gelen bir ekip vardır.

 

Matematik, bilgisayar bilimi ve ekonomi bölümünde derin bir işlemişi vardır. Kathleen ise, bir blockchain konsorsiyumu olan Bridgewater Associates ve R3 gibi bir dizi değişik şirkette işlemiş dönemde çalışmıştır.

 

Tezos’un birtakım etkili destekçileri ve yatırımcıları da var. En göze çarpanlardan biri Tim Draper. Draper, FBI doğrulusunda açık artırmaya konan ipek yol Bitcoin’lerinin büyük bir bölümünü satın aldığında, kripto-para birimi bölümünde bir isim yapan en üretken Silikon Vadisi girişim kapitalistlerinden biri olarak tanınmıştır.

 

Draper aynı vakitte Breitman’ın, Tezos’un anlaşmazlık hadiseleri sırasındaki olumsuz tutumları ile yüzleştikleri sırada şirkete verilen destekte gerektiğince ses getirdi.

 

Sonuç Olarak…

Tezos (XTZ), zeminden inşa edilen yenilikçi bir blokchain ve merkezden uzaklaşılmış bir toplum konsensüsü yaratmayı hedefledi. Fakat baş karıştırıcı olan bir sorun ise şudur.  Neden projenin başlangıcından derhal sonra, tokenlerin verilmesinde ve beta netin oluşturulmasında bir sene vaktin gecikmeyle birlikte bir bölünme yaşandı? Hem de proje, pazara sürüldüğü anda kıymetli oluyor, fakat topluluktan neden tam olarak destek alamıyor hem de kendini kurtaramayacak kadar itimat kaybediyor? Bu soruların yanıtı henüz amacıyla hep bir muamma.

 

Tezos, blockchain’in komplike yükseltmelere ya da hard fork’a gereksinim duymadan gelişmesine izin sunar ki bu öneme değer bir özelliktir.

 

Her şey göz önünde bulundurulduğunda, Tezos, Blockchain teknolojisi amacıyla çok zor olan bir kullanım örneği sunmaktadır. Zira Bitcoin’den EOS’a kadar pek çok engelle karşılaşan protokol, idare problemlerini çözebilirdi. Eğer Tezos geçen senenin ihtilafının ötesine geçebilirse, önümüzdeki aylarda göz alıcı bir potansiyele ve aseneara sahip olabilir.