Sign Up

Sign In

İnsanların sorularını cevaplamak, onlarla özel olarak mesajlamak ve sitemizin tüm diğer özelliklerini kullanmak için giriş yapın.

Forgot Password

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

You must login to ask a question.

You must login to add post.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Please briefly explain why you feel this answer should be reported.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

SON DAKİKA: Merkez Bankası Dolar Düşürme için (Likidite) Hamlesi

SON DAKİKA: Merkez Bankası Dolar Düşürme için (Likidite) Hamlesi

Doların zirve yaptığı bu saatlerde TCBM sabah saatlerinde açıklama yaptı. Merkez Bankasının yapacağı hamle ise likidite( gerektiğinde elinde bulunan rezervlerini kullanması) ürünlerini kullanarak piyasayı rayına oturması için bir girişimde bulunacak.

işte merkez bankasının o açıklaması:

Likidite yönetimi çerçevesinde 10 Ağustos tarihinden geçerli olmak üzere piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkân limitleri yarıya düşürülmüştür. Güncellenmiş limitler konusunda bankalara ayrıca detaylı bilgilendirme yapılacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankası piyasayı normal bir duruma getirmek için ellerinden geleni yapacağını dün söylemişti. Dolar ın bugün durmadan yükselmesi üzerine Likidite hamlesi yapmış. Bu hamlenin başarısız olmasına karşın B planının hazır olduğunu da vurguladı. Zira Likidite piyasayı sabitlemezse bir sonraki adımda faiz artışına gidilecek.

Merkez Bankası Dolar ı sabitleyebilmek için tüm imkanları kullanacak

Merkez bankası altının uzun süredir gelen fiyat artışı ve doların son iki günde aşırı oynaması nedeniyle üst üste hamleler yapmaya başladı. Bu hamleleri şu şekilde bir açıklama “piyasa kurunu sabitlemek için elimizdeki tüm araçları kullanacağız.” diyerek; dolar ve altının piyasada sabitleyeceklerini söylediler.

Likitide piyasayı ne kadar ayakta tutabilir

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası(TCMB) uzun zamandır altında haftalık bazda ise dolardaki dalgalanmayı durdurabilmek için likidite silahını kullandı. Peki önemli olan soru şu: Likidite adımı ne kadar ayakta tutabilir bizi?

Muhtemelen atılacak olan adım kısa vadede doları sabitleme yolunda doğru bir adım olacaktır. Zira özel bankalara satılacak olan çek senetler karşılığında döviz alınacaktır. Bu dövizde piyasaya sürülüp aşağı yönlü bir harekete sebep olacaktır. Fakat bunu uzun vadede düşündüğümüz zaman yeni adımların atılması gerektiği açıktır. Zira ihracat ve ithalat dengesi sağlanmazsa dövizin önü yine kesilmez bir duruma gelecektir.

Açık piyasa işlemleri

Açık piyasa işlemleri bizim ülkemizde Merkez Bankası tarafından piyasadaki kısa vadeli faiz oranını politikaya göre düzenleyip likiditeyi de bu şekilde endekslemek amaçlanır.

Likidite Nedir?

Yazımızda likidite hakkında tam bir bilgi sahibi olamadıysanız. Ayrı bir makalede sizle için Likidite nedir sorusunu cevapladık: Likidite nedir Hemen ÖĞREN

FreeSoru

FreeSoru

Yazılım Uzmanı

Merhaba sorularınızı cevaplamak için buradayım. Sizde bilgisayarınızda çıkan her türlü sorunu yazıp gönderirseniz hemen yardımcı olacağız.

Related Posts

Leave a comment